Meditacija za početnike
2017-06-07 12:31Meditacija za početnike
Meditacija za početnike
Meditacija je duhovna vježba u kojoj meditant svoju pažnju sistematično i planski usmjerava prema određenom sadržaju. Svaki čovjek trebao bi odvojiti vremena za meditaciju, naročito sada u vrijeme užurbanog života i pretjeranog, katkada i nepotrebnog stresa. Najbolje je meditirati ujutro kada je mirno i spokojno, a po mogućnosti se prije meditacije istuširajte i obucite u svijetle boje.
Ono što se ističe kao najveća prednost meditiranja jest unutarnji mir, kontrola emocija, lakše postizanje fokusa u poslu ili drugim aktivnostima, smanjenje uticaja stresa ili lakše nošenje sa stresom, bolja pažnja i koncentracija. No, ono što mnogi ističu je i bolje upoznavanje vlastitog načina funkcionisanja te kontrola vlastitih postupaka, ali i razumijevanje nekih modela i reakcija.
Dobro je odvojiti jedan kutak svoje sobe koji će biti potpuno čist i posvećen – sveto mjesto u kom ćete boraviti jedino kad meditirate. Radi se o upoznavanju principa funkcionisanja naših misli. Upravo s upoznavanjem, razvija se i sposobnost kontrole i nadzora misli.
Kako početi?
- Sjedite, pronađite ugodan položaj i samo budite mirni te mirno dišite. Sedam dana odvojite po dvije minute dnevno i samo mirno sjedite.
- Nakon sedam dana povećajte vrijeme na 4 minute.
- Povećavajte vrijeme dok ne dosegnete vrijeme od 8 minuta, što je izvrstan rezultat.
- Možete sjediti na podu, na kauču, na stolici, gdje god i kako god se osjećate opušteno i udobno. Možete i ne morate prekrstiti noge. Važno je samo da se možete što bolje opustiti da vam je udobno.
- Važno je samo da osvijestite stanje u kojem se nalazite – Boli li vas nešto? Jeste li pod stresom zbog neke situacije? Jeste li umorni, anksiozni?
- Razmišljajte o načinu na koji udišete te tako se fokusirajte na zrak koji kroz nos ispuštate iz pluća van. Brojte udahe, kako biste se što bolje fokusirali na njih .
- Sigurno će vam se dogoditi da vam misli odlutaju. Ne brinite se, to je uobičajeno kod svih početnika. Važno je samo da se vratite mislima u meditaciju i pokušate se što više opustiti. Upravo je brojanje udaha ovdje velika pomoć u sprečavanju misli da “pobjegnu”.
- Protiv emocija se nikada ne treba boriti niti ih doživljavati kao neprijatelje. Naime, tokom meditacije mnogima se događaju naleti različitih emocija, od pozitivnih, poput ljubavi, sreće i ushićenja, do negativnih poput tuge.
- Nakon nekog vremena, postaćete sve bolji s praćenjem i osvještavanjem svoga disanja. Kada to dosegnete, moći ćete i osvijestiti dijelove svoga tijela, pojedinačno i u cijelosti. Primjerice, krenite sa stopalima, fokusirajte se na njih i ocijenite kako ih osjećate.
- Pogled zadržite na jednoj tački, ali pritom osvijestite koliko svjetla ima oko vas. Drugi put se osvrnite na zvukove koji vas okružuju, a treći pokušajte osvijestiti energiju koju osjećate u prostoru u kojem se nalazite.
Kad ste završili sa svojom meditacijom, obavezno se nasmijte. Budite sretni jer ste upravo učinili nešto pozitivno za sebe i jer ćete i sutra ponoviti isto. Zapamtite, nema krivog ili pravog načina, ispravan je onaj tokom kojeg se vi osjećate ugodno i opušteno.
Ukoliko ćete meditirati na podu, dobro je imati prostirku koja će vam pomoći da se osjećate udobno.