Savjeti za zdravo sjedenje
2017-06-07 12:39Savjeti za zdravo sjedenje
Savjeti za zdravo sjedenje
Bez obzira na to koliko udobno sjedite, ako vaš posao zahtijeva da sjedite veći dio dana, to će svakako škoditi vašim leđima i najčešće uzrokovati bolesti kičme i ukočene mišiće. Pokušajte ustati svakih pola sata, na minutu-dvije, protegnite se i malo prošetajte.
Zdravo sjedenje zapravo ne postoji i sjedenje ne može nikako biti dobro za našu kičmu, ali možemo vam sugerisati kakve stolice i leđne naslone trebate izabrati da bi vam se smanjili simptomi boli i nelagoda.
7 savjeta za pravilno sjedenje:
- U uredu sjedite što manje – pokušajte ustati što češće. Ako ne možete uzimati česte pauze, ustajte kad možete – ustanite da uzmete dokumente kad ih isprintate; ako nešto trebate da pitate kolegu, ustanite i dođite do njegovog ili njenog stola
- Sjedite s potporom za leđa (npr. s jastukom napravljenim za tu svrhu)
- Kukove i koljena držite pod pravim uglom (ako je potrebno stavite podložak ispod nogu). Noge ne smiju biti prekrštene, a stopala moraju stajati položena na podu
- Sjedite na stolici s potporom za leđa i naslonima za ruke. Sjedenje na mekanom kauču ili stolici dovodi do toga da vam se leđa savijaju. Uvijek pazite da ne sjedite pogrbljeni.
- Na radnom mjestu, visinu stola i stolice podesite tako da sjedite dovoljno blizu stola. Laktovi i ruke bi trebali biti položeni na radnom stolu, pri čemu bi ramena trebala biti ispravljena
- Ako sjedite na stolici koji se vrti, ne okrećite se bočno, samo gornjim dijelom tijela, nego okrenite cijelo tijelo.
- Kada ustajete iz sjedećeg položaja, prvo se primaknite rubu stolice i onda se podignite i stanite na noge. Izbjegavajte savijanje u struku.
- Takođe, sjedenje s prekrštenim nogama je česta pojava. Mnogi sjede tako jer su navikli i tu pozu zauzimaju nesvjesno. Ali, malo ljudi zna da je to vrlo štetno i za zdravlje i za izgled. Mnoge studije pokazuju kako navika dugog sjedenja s prekrštenim nogama povisuje krvni pritisak, čak i ako problemi s pritiskom inače ne postoje. Izbjegavanje takvog sjedenja stoga vodi i boljoj cirkulaciji i izbjegavanju “paukovih vena”. Sjedite li duži vremenski period u toj pozi, može doći i do paralize peronealnog živca što oslabljuje mišiće zadužene za podizanje stopala.