Kako vježbati ako imate zdravstvenih problema?
2017-07-04 9:39Kako vježbati ako imate zdravstvenih problema?
Kako vježbati ako imate zdravstvenih problema?
Redovno vježbanje pomaže da održite mišićnu masu i snagu, fleksibilnost i ravnotežu. Smanjuje se tjelesna težina, jedan od značajnih faktora rizika za razvoj bolesti srca i krvnih sudova.
Najbolja aktivnost za vaše srce i krvne sudove je ona aerobna – pokreti koji uključuju velike mišićne grupe noge ramena, ruke , kao što je npr. hodanje, trčanje, biciklizam. Ovakvi napori povećavaju potrošnju kiseonika i dovode do pojačanog rada srca i pluća.
Primjeri aerobne aktivnosti su: brzo hodanje, biciklizam, aerobik, ples, planinarenje ili penjanje uz stepenice.
Ukoliko se već liječite zbog povišenog pritiska, redovna umjerena fizička aktivnost će Vam pomoći da umanjite vrijednosti pritiska i da bolje kontrolišete pritisak. Nakon završene dijagnostičke obrade i u ovoj skupini se preporučuje oko trideset minuta umjerenog vježbanja dnevno.
Brža šetnja je idealna aktivnost ukoliko imate anginu pektoris ili ste imali srčani udar, a možete je svakodnevno provoditi i u kraćim intervalima ako ste zauzeti te nemate vremena za duže periode vježbanja.
Ukoliko tokom vježbanja osjetite bolove u prsima odmah prekinite aktivnost, sjedite, uzmite tabletu ili sprej nitroglicerina ukoliko je takva preporuka kardiologa, a ako bol ne nestane nakon nekoliko minuta pozovite hitnu pomoć.
Vježbanje nakon hirurškog zahvata na srcu
Nedavno aortokoronarno premoštenje („bypass“) ili hirurgija na srčanim zaliscima nije prepreka da se započne s lakšim vježbama. Početak rehabilitacije obavit će se već tokom liječenja u bolnici uz pomoć osoblja, a važno je nastaviti s redovnim vježbama nakon odlaska kući. Oblik fizičke aktivnosti ovisi o samoj bolesti te vrsti operacije koja je učinjena. Najjednostavnija vježba idealna za oporavak je hodanje koje treba postupno intenzivirati i produžavati. Izbjegavajte veće napore, dizanje tereta, posebno dok traje zarastanje prsne kosti nakon operacije. Tjelesna aktivnost će poboljšati kondiciju i opšte stanje bolesnika.
Intenzivno hodanje je standardni dio terapijskog postupka te je ono najsigurnije. Hodati treba do pojave bola, te nakon što bol prestane nastaviti s vježbanjem.