Savjeti za zdrava i lijepa stopala
2016-06-06 19:03Savjeti za zdrava i lijepa stopala
Savjeti za zdrava i lijepa stopala
Bolne i otečene noge i gruba stopala su tipični problemi s kojim se bori mnogo ljudi. Stopala su dio tijela kojemu je potrebno posvetiti puno pažnje kako bi spriječili pucanje kapilara, bolne otekline gležnjeva i znojna stopala. Sve ovo možete i spriječiti ili popraviti u par jednostavnih koraka njege vaših stopala.
Svaka odgovarajuća njega stopala započinje kupkom. Kupke opuštaju umorna stopala, pospješuju cirkulaciju, vraćaju svježinu i omekšavaju tvrdu kožu. Svaku večer napravite toplu kupku za stopala, u koju možete dodati morsku sol i par kapi eteričnih ulja. Za kupku je dobro koristiti eterična ulja čajevca, lavande i eukaliptusa jer imaju antiseptička svojstva i štite stopala od bakterija, gljivica i bradavica. Napunite kadicu toplom vodom, uronite noge u vodu i ostavite ih tako 15 minuta. Radite to svaku večer, prije spavanja – sve dok se stanje Vaših stopala ne popravi. Nakon toga priuštite si kupku 1-2 puta tjedno.
Za posebnu njegu stopala povremeno napravite kupku od 1 čaše soka limuna, 4 žlice maslinovog ulja, 1 čaše mlijeka i malo cimeta. Napunite kadicu toplom vodom. Sve sastojke dobro pomiješajte u vodi. Uronite noge u kadicu i držite 10-15 minuta.
I stopalima je potreban peeling. Peeling je metoda uz pomoć koje odstranjujete odumrle stanice kože, ispod kojih se sakriva nova, sjajna i glatka koža. Možete kupiti već gotovi peeling za stopala, ali preporučujem da smjesu za peeling napravite sami, što je vrlo jednostavno. Napravite smjesu od maslinovog ulja, smeđeg šećera i morske soli. Dobro istrljajte sa njom tvrda područja na stopalima. Odumrle stanice kože možete uspješno ukloniti i kamenom ili strugalicom za petu. Peeling nije potrebno raditi svaki dan, dovoljno ga je napraviti 1-2 puta tjedno. Ako imate pukotine na stopalima, ponavljajte samo 1. i 3. korak sve dok pukotine ne zacijele. Tek nakon toga možete dodati peeling.
Nakon peelinga operite stopala i temeljito ih obrišite ručnikom. Vlaga na stopalima nije poželjna jer pogoduje razvoju gljivica. Sada je vrijeme za hidratantnu kremu i masažu. Dobro namažite stopala sa kvalitetnom kremom za stopala.
Preporučujemo da isprobate Dr. Organic kremu za stopala koju trenutno možete kupiti po sniženoj, akcijskoj cijeni. (http://bauerfeind.hr/dr-organic-kreme-za-stopala-i-pete/) Najbolje je da koristite prirodnu kremu za stopala, koju možete kupiti u trgovinama zdrave hrane i prirodne kozmetike. Umjesto kreme za njegu stopala možete koristiti shea maslac, kakao maslac, ulje badema ili kokosa. Dok nanosite kremu, možete i lagano masirati stopala. Masaža stopala blagotvorno djeluje na cijeli organizam. Prstima napravite nekoliko kružnih pokreta po stopalu. Nakon toga masirajte ih šakom, pritiskujući stopala po cijeloj njihovoj dužini. Ne zaboravite izmasirati i nožne prste, nježno ih kotrljajući i stiskajući. Nakon kupke, peelinga i masaže obucite čiste pamučne čarape, ostavite ih na nogama barem 4 sata i tako odite na spavanje.
Brinite se o stopalima svaki dan. Ako se pojave pukotine, ranice ili žuljevi, odmah obratite pažnju i tretirajte ih na odgovarajući način. Održavajte noge čistima i suhima i svakodnevno ih njegujte sa prirodnim kremama – tako će Vaša stopala uvijek biti u odličnom stanju. Često je loše stanje kože povezano sa nedostatkom nutrijenata u organizmu ili nedovoljnim unosom vode. Zbog toga pripazite da unosite dovoljno vitamina A, koji je bitan za zdravlje kože. Mrkva, batat, kelj, špinat i bundeve su odličan izvor ovog vitamina. Osim kvalitetne hrane, unosite puno vode. Pijte 6-8 čaša vode dnevno i Vaša koža će biti prirodno glatka i mekana. Ne morate patiti od ispucalih i suhih stopala. Samo slijedite ove jednostavne korake i uskoro će koža na Vašim stopalima biti mekana i baršunasta.
Preuzeto s portala Alternativa za vas.com