Laneno ulje kao lijek
2017-07-04 8:35Laneno ulje kao lijek
Laneno ulje kao lijek
Lan je prirodni biljni izvor visokih koncentracija esencijalnih masnih kiselina (od čega je većina višestruko nezasićenih), dijetalnih vlakana, esencijalnih aminokiselina, te brojnih drugih vrijednih nutrijenata. Sjemenke lana sadrže vitamine B, C, E, fitosterole, te minerale kalcijum, selen, bakar, željezo, cink, natrijum, magnezijum, fosfor i kalijum.
Lan sadrži linolnu (omega-6), oleinsku (omega-9), te palmitinsku masnu kiselinu, a više od polovine masnoća sadržanih u lanu, čini alfa linolenska kiselina (omega-3), što laneno sjeme čini najbogatijim biljnim izvorom omega-3 masnih kiselina (dvostruko većim od ribljeg ulja). Sjemenke su također najbogatiji biljni izvor lignana, važnih antioksidanasa.
Lan je moguće konzumirati kao sjemenke (potrebno ih je samljeti kako bi tijelo moglo da iskoristi njihovu punu vrijednost) ili u obliku ulja. Laneno ulje dostupno je kao tekuće ulje u bocama te u kapsulama radi jednostavnijeg uzimanja.
U prehrani se laneno ulje koristi samo termički neobrađeno jer izlaganjem visokoj temperaturi gubi ljekovita svojstva. Bitno je da se upotrebljava svježe laneno ulje, kvalitetno skladišteno (u tamnoj zatvorenoj bočici na hladnom mjestu) kako ne bi oksidiralo i proizvelo spojeve koji nisu pogodni za organizam.
Može koristiti kao odličan izvor masnoća u sirovom obliku na način da se jednostavno prelije preko gotovog jela, poput salata, žitarica, kvalitetnog mesa, može se dodati kao masna faza u izradi majoneze i različitih umaka koji se ne obrađuju termički ili ga dodamo u supu nakon završetka kuhanja.
Laneno ulje najčešće se koristi kod sljedećih stanja i bolesti:
- bolesti srca i krvnih sudova
- upalne i autoimune bolesti zglobova i štitnjače poput reumatoidnog artritisa i tireoiditisa
- neurološke bolesti poput Parkinskonove bolesti
- Alchajmerova bolest
- depresija