Dijabetes i vježbanje: Šta sve treba znati?
2017-06-07 10:25Dijabetes i vježbanje: Šta sve treba znati?
Fizička aktivnost je vrlo važna u održavanju nivoa šećera u krvi u normalnim granicama. Redovnom fizičkom aktivnošću smanjićete rizik od pojave komplikacija šećerne bolesti. Istovremeno ćete ojačati vaše srce, smanjiti krvni pritisak i reducirati nivo stresa, što su sve važni faktori u kontroli šećerne bolesti.
Vježbanje može smanjiti nivo glukoze u krvi, a mišići tokom vježbanja troše glukozu. Drugim riječima, tokom vježbanja će se smanjiti nivo glukoze u krvi. Ako vaše tijelo ne koristi insulin na odgovarajući način, vježbanje će imati još bolji utjecaj na zdravlje. Fizička aktivnost će pomoći pri sprečavanju drugih zdravstvenih poteškoća i poremećaja, naročito bolesti kardiovaskularnog sistema. Dijabetičari imaju povećan rizik od začepljenja arterija, što može uzrokovati srčani udar.
Tri osnovna tipa vježbi
Postoje tri osnovne vrste vježbi: aerobne, vježbe snage i vježbe fleksibilnosti. Preporučuje se uravnoteženo vježbanje i usklađivanje ovih vrsta vježbi. Aerobne vježbe su: hodanje, trčanje, tenis, košarka, plivanje ili vožnja bicikla. Tokom većine dana u sedmici trebate 30 minuta raditi aerobne vježbe . Ako nemate vremena da vježbate 30 minuta u komadu, onda vježbajte 3 puta po 10 minuta. Zapamtite da aerobne aktivnosti možete raditi tokom cijelog dana. Šetanje na posao i s posla je aerobna aktivnost, kao i penjanje stepenicama ili izvođenje kućnog ljubimca.
Vježbe snage će vam pomoći da povećate mišićnu masu i izgradite jake i čvrste kosti. Povećanje mišićne mase je vrlo važno za dijabetičare, jer mišići troše glukozu. Vježbe snage radite 20 do 30 minuta 2 ili 3 puta sedmično. To će biti sasvim dovoljno za korištenje svih prednosti vježbi snage.
Vježbe za povećanje fleksibilnosti su vrlo važne za bolji rad mišića i zglobova. Istežite se prije i poslije treninga kako biste opustili mišiće i riješili se napetosti.
Mislite da vježbanje iziskuje od Vas previše vremena ili novčani izdatak na koji niste spremni? Probajte sljedeće (treba samo promijeniti neke navike u svakodnevnom životnom ritmu):
- Umjesto autom u kupovinu i na posao idite pješice.
- Koristite stepenice, a ne lift.
- Obavljajte kućne poslove (usisavanje, pranje prozora, peglanje).
- Imate psa? Šetajte s njim svaki dan.
- Poslije večere prošetajte (barem pola sata).
- Dan započnite 15-minutnom jutarnjom gimnastikom.
- Vikende provodite u prirodi (šetajte, planinarite, vozite bicikl itd.)
- S vremenom možete uvesti i nove aktivnosti ili povećati postojeće (npr. jutarnju gimnastiku na 30 minuta, vožnja sobnog bicikla ispred televizora za vrijeme gledanja omiljene TV serije).