Kolonoskopija preventivno
2017-07-04 9:50Kolonoskopija preventivno
Kolonoskopija preventivno
Karcinom debelog crijeva na drugom je mjestu po učestalosti karcinoma kod muškaraca i kod žena. Ako to izrazimo u postotku, čini 17% svih malignih neoplazmi (tumora) kod muškaraca, te 13% svih malignih neoplazmi kod žena. U svakom slučaju nedopustivo veliki broj novooboljelih, a još više nedopustivo veliki broj umrlih svake godine od karcinoma debelog crijeva.
U 95 posto slučajeva karcinom debelog crijeva nastaje kao zloćudna preobrazba polipa, dobroćudnih žljezdanih pupoljaka koji mogu nastati po cijelom debelom crijevu. S obzirom na to da je za takvu zloćudnu preobrazbu (malignu alteraciju) potrebno duže razdoblje, imamo dovoljno vremena za preduzimanje preventivnih radnji kojima bi se spriječio karcinom debelog crijeva.
Kada se prvi puta podvrgnuti kolonoskopiji?
Kad se u stolici primijete tragovi krvi, i/ili sluzi, kad se naizmjenično javljaju opstipacija, pa proliv, obvezno se treba javiti ljekaru i insistirati na kolonoskopiji, a ne to pripisivati hemoroidima, što je najčešća pogreška i zabluda. Naime, postojanje hemoroida ne isključuje da je negdje na većoj udaljenosti od anusa na debelom crijevu smješten karcinom ili polip.
Prva kolonoskopija bi trebala biti urađena između 45 i 50 godina starosti, bez obzira na simptome, a ako je u porodici neko imao karcinom debelog crijeva, i deset godina ranije od navedenog!
Slijedeća prepreka, koja nas sprečava da se podvrgnemo ovoj pretrazi jest neugodnost, odnosno sram zbog regije u kojoj se ova pretraga provodi. Moramo biti svjesni, da je područje debelog crijeva, dio našeg tijela, čije normalno funkcionisanje utiče na zdravlje našeg cijelog organizma.
Naime, moramo promijeniti način razmišljanja i promijeniti stav prema ovojpretrazi, jer, ukoliko se provodi pravovremeno i provodi redovno (svakih 5-10 godina) kolonoskopija može biti pretraga koja nam spasava život.